IH SCOUT & ALL TRUCK NATIONALS 2019 AWARDS

Dedicated to the preservation of and the recreation with IHC Vehicles




IH Scout & ALL Truck Nationals

August 20 at 11:17 AM ·

2019 WINNERS

30TH ANNUAL IH SCOUT & LIGHT TRUCK NATIONAL AUGUST 16-18, 2019

SHOW RESULTS

STREET STOCK

80 & 800 (1961-1968)

1ST DAVID FAWCETT 1961 SCOUT 80

2ND GAVIN MCGEE 1963 SCOUT 80 CAMPER

3RD DEBBIE FAIGHT 1967 SCOUT 80

SCOUT II (1971-1975)

1ST STU CHANCEY 1974 SCOUT II

SCOUT II (1976-1978)

1ST DARIKA PARSON 1977 SCOUT II

SCOUT II (1979)

1ST GRADY & GRANT SHANER

TRAVELER (1976-1979)

1ST MARLON GARRETT 1976 TRAVELER

2ND JOAN TILDEN 1977 TRAVELER MIDAS

TRAVELER (1980)

1ST CARL & MARY KINDBERG

2ND ELDON MCFARLING

TERRA (1976-1980)

1ST RAYMOND THIELGES 1980 TERRA

TRAVELALL (1960-1968)

1ST MARTY KAMYSZ 1968 1200C

TRAVELALL (1969-1975)

1ST JEFF JAMISON 1975 200

PICKUP (1940-1949)

1ST PHILIP HEMMINGER 1949 KB-1

2ND MEGHAN SUHOCKI 1947 KB-1

C SERIES PICKUP (1960-1968)

1ST ROBERT WOLFF 1968 1100C

2ND THOMAS AUGER JR 1968 1200B

D SERIESPICKUP (1969-1975)

1ST SCOTT KUNSELMAN 1970 1100D

2ND TJ ROSNER 1971 1210

3RD RICHARD SINDLINGER 1974 100

TRAVELETTE & CREW CAB

1ST THOMAS A CAMPBELL 1972 1210 TRAVELETTE

MEDIUM DUTY

1ST PAUL & MELANIE PARADIS 1956 METRO

2ND ERICH REISELT 1965 1700 LOADSTAR

HEAVY DUTY

1ST ERIC CHICOINE 1971 MA1200

SEMI TRUCK & TRAILER COMBO

1ST ERICH REISELT 4374 TRANSTAR

2ND TERRY BAUMGARDNER 2000 9900IX

3RD ELDON MCFARLING 2000 9900IX

SPECIAL INTREST

1ST SCOTT AMBURGEY 1971 GLASSIC

POWERSTROKE PICKUPS OR EXCURSIONS

1ST STU CHANCEY 2005 FORD DUALLY

STREET MODIFIED

80 & 800 (1961-1968)

1ST LARRY SPIRES 1962 SCOUT 80

2ND CHRIS LINDNER 1966 SCOUT 800

3RD JAMES CLARK 1968 SCOUT 800

800A & 800B (1969-1971)

1STRICHARD HOLTON 1971 SCOUT 800B

2ND MICHAEL LEMASTERS 1969 800A

SCOUT II (1971-1975)

1ST PAUL DUESING PATRIOT

2ND ROB BROBECK 1973 SCOUT II

3RD NED & KAREN PETERSON 1975 SCOUT II

SCOUT II (1976-1978)

1ST JEFF WELCH 1978 SCOUT II

2NDCHARLES “TOLLY” LOGAN 1976 SCOUT II

3RD KIP DIXON 1978 SCOUT II

SCOUT II (1979)

1STNICHOLAS WALTZER

2ND JOHN HEFFNER

SCOUT II (1980)

1ST DR TODD SOMMER

2NDKENDRA BRANNAN

3RD BILL SCHROEDER

SCOUT II “RALLYE” (1976-1980)

1ST NIEL SCOTT 1979 SCOUT II

TRAVELER (1976-1979)

1STJEFFREY MECKLER 1979 MIDAS TRAVELER

2ND SHAWN PHILPOTT 1979 TRAVELER

TERRA (1976-1980)

1ST ROB MOSER 1980 TERRA

2ND BRIAN FAWBUSH 1977 TERRA

SSII (1977-1980)

1ST MIKE RICHARDSON 1977

2ND MIKE ARN 1978

3RD SCOTT COLBRETH 1977

TRAVELALL (1950-1959)

1ST BOB MOESSMER 1954 R110

TRAVELALL (1960-1968)

1ST TED & CHERYL BONDIE 1966 TRAVELALL

TRAVELALL (1969-1975)

1ST WILLIAM TOMCZYK 1973 1110

2ND LARRY OBERMANN 1967 1100B

PICKUP (1940-1949)

1STASHELY HOWELL 1948 KB-5

PICKUP (1950-1960)

1STWILLIAM HALL 1960 B110

2NDMARLIN SJAARDA 1960 B120

3RDBRANDON FAWBUSH 1958 A100

D SERIES PICKUP (1969-1975)

1ST TODD BRANNAN 1974 200

2NDJOSEPH KNECHT 1969 1100D

TRAVELETTE & CREW CAB

1ST TIM MYERS 1100 TRAVELETTE

MEDIUM DUTY

1ST TYLER JOHNSON 1995 4700

2ND JAMES CLARK 1992 4700

HEAVY DUTY

1ST ERICH REISELT 1958 R190

STREET WILD MODIFIED

80 & 800 (1961-1968)

1ST KENNY GRAY 1963 SCOUT 80

SCOUT II (1971-1975)

1ST JEAN TILDEN 1974 SCOUT II

2ND DALE BECK 1975 SCOUT II

3RD DAVID BUECHER 1971 SCOUT II

SCOUT II (1976-1978)

1STDERECK WEBB 1978 SCOUT II

SCOUT II (1979)

1ST JAMES NIX

SCOUT II “RALLYE’ (1976-1980)

1STCHARLIE WILL 1979 SCOUT II RALLYE

TERRA (1976-1980)

1ST ROB TILDEN 1976 TERRA

TRAVELALL (1960-1968)

1ST BRUCE PLAGMAN 1200C

PICKUP (1930-1939)

1STROBERT SEARLES 1934 C1

PICKUP (1940-1949)

1STWILLIAM FLOCK 1948 KB-2

PICKUP (1950-1960)

1ST JAMES HERCHLER 1950 L-110

TRAVELETTE & CREW CAB

1STMARSHALL HALL 1969 1200D TRAVELETTE

2ND GARY BILLINGS 1966 TRAVELETTE

SHOW STOCK

80 & 800 (1961-1968)

1ST KEVIN COULTER 1967 SCOUT 800

800A & 800B (1969-1971)

1ST RICH & SARAH SOLANO 1970 SCOUT 800A

TERRA (1976-1980)

1ST BOB ERLEWINE 1979 TERRA

2ND MARK PLAGMAN 1980 TERRA

PICKUP (1930-1939)

1STTHOMAS & LOIS BENTON 1934 C1

PICKUP (1950-1960)

1ST DON OLSON 1957 S-100

2ND GRADY SHANER 1957 GOLDEN JUBILEE

EARLY 1900’S HIGHWHEELER

1ST LENNY OHNMEISS 1913 MW AUTOWAGON

HEAVY DUTY

1ST ERICH REISELT 1971 M412-70

SHOW MODIFIED

MEDIUM DUTY

1ST ERICH REISELT 1955 R180

SHOW WILD MODIFIED

800A & 800B (1969-1971)

1ST CHRIS INGLES 1970 SCOUT 800A

 


IH Scout & ALL Truck Nationals

August 20 at 11:15 AM ·

2019 Winners

30TH ANNUAL IH SCOUT & LIGHT TRUCK NATIONAL AUGUST 16-18, 2019

PEOPLES CHOICE AWARDS

BEST ENGINE

ROBERT SEARLES 1934 C1

BEST UNDERCARRIAGE

ROB MOSER 1980 TERRA

BEST INTERIOR

BRUCE PLAGMAN 1968 1200C TRAVELALL

BEST PAINT

WILLIAM HALL 1960 B-110

BEST USE OF PLATING

ROBERT SEARLES 1934 C1

BEST DISPLAY

GAVIN MCGEE 1963 SCOUT 80 CAMPER

UGLY TRUCK

DIRK KOLNSBERG 1958 A120 TRAVELETTE

BEST OF SHOW

GAVIN MCGEE 1963 SCOUT 80 CAMPER

BUILD OFF CHALLENGE

IH PARTS AMERICA 1970 TRAVELALL

SPECIAL AWARDS

FURTHEST TRAILERED

DANIEL DEMETRE 1974 200HD

FURTHEST DRIVEN

DALE BECK 1975 SCOUT II

LOWEST MILEAGE

DAVID BUEHER 1971 SCOUT II

HIGHEST MILEAGE

ELDON MCFARLING 2000 9900IX

CLUB PARTICIPATION

BI-STATE BINDERS

BEST SCOUT

DAVID FAWCETT 1961 SCOUT 80

BEST SCOUT II

KENDRA BRANNAN 1980 SCOUT II

BEST PICKUP BELOW 1959

DON OLSON 1957 S-100

BEST PICKUP 1960 AND ABOVE

TIM MYERS 1961 1100 TRAVELETTE

BEST TRAVELALL

BRUCE PLAGMAN 1968 1200C TRAVELALL

SPIRIT OF INTERNATIONAL HARVESTER BEST RESTORED AMATURE

DAVID FAWCETT 1961 SCOUT 80

SPIRIT OF INTERNATIONAL HARVESTER BEST RESTORED PROFESSIONAL

BRUCE PLAGMAN 1968 1200C TRAVELALL

TOP AWARDS

TRIPLE DIAMOND

LENNY OHNMEISS 1913 MW AUTO WAGON

TED ORNAS

RICHARD HOLTON 1971 SCOUT 800B COMMANCHE

GRAND NATIONAL CHAMPION

CARL & MARY KINDBERG 1980 TRAVELER

BEST ENGINEERED

WILLIAM FLOCK 1948 KB-2

SPONSOR'S CHOICE AWARD

SCOUT CO SCOUT II

MIDNITESTAR AWARD (DIRECTOR'S CHOICE)

ANYTHING SCOUT SCOUT II

MIDNITESTAR AWARD (PRODUCER'S CHOICE)

TODD BRANNAN 1974 200

BEST DAILY DRIVER

PAUL DUESING 1976 SCOUT II PATRIOT

BEST DISPLAY COLLECTION

JAMES HERCHLER

DONNA J. GLANCY AWARD

JIM SULLIVAN

TRUE INTERNATIONAL HERO AWARD

BRIAN SELL

SCOTT C. SALTERLUND MEMORIAL AWARD

JEFF JACKSON

FORT WAYNE’S FINEST

ERICH REISELT 1971 M412-70 (Sponsored by Harvester Homecoming)